|
Kære
Så er der nyt fra
styregruppen
Vi glæder os til at se jer alle igen tors 26. august kl 19 i Ågerup kirke!!
Mange sommerhilsner fra styregruppen Pernille (Korleder), Kristian (Præst), Kate (Administrativ) og Katrine (Administrativ)
Referat: Katrine
Evaluering
Vi har haft en super 1. sæson med mange glade og interesserede
korsangere. Pernille har inspireret alle med sit engagement, sit
smittende humør og til tider en enkelt trussel med at "Dronningen
kommer"....utroligt at tænke på, hvor meget sådan et lille lokalt
kor faktisk har rykket på bare 1 sæson - personligt er jeg gået fra
at tæerne til tider har krummet sig i skoene til, at det bare risler
ned ad ryggen
Vi afholdt også et par arrangementer ud over vores faste torsdags øvere.
Det var en super oplevelse at deltage i gospeldåb med efterfølgende
brunch - det gør vi derfor igen i denne sæson (så må vi se om vi kan
finde nogle at døbe Vi havde også en super hyggelig aften ude hos Kristian, hvor alle medbragte et ret til en fælles buffé - det gør vi også igen!! Det er planlagt til 04.november - der vil være mulighed for at medbringe "bedre halvdele" og sanginteresserede venner og veninder. Vi afholdt også en caféaften, hvor vi mødte noget af en udfordring i at synge uden for kirkens taknemmelige akustiske rum. Vi sang med pigekoret og det var rigtig sjovt, men vi oplevede at aftenen blev alt alt for lang - det vil selvfølgelig tages med i planlægningen af en evt. ny caféaften.
Administration og ad hoc opgaver
Det rent administrative omkring betaling, registrering og
gudstjenestesang overgår til styregruppen. Det gøres for at Pernille
udelukkende skal bruge sin tid på det kreative og sjove til glæde
for os alle
Det koster fortsat 400,- pr. sæson og der vil igen i år være mulighed for at synge til 4x2 gudstjenester i stedet for betaling. Vi er gerne 5-8 sangere pr. søndagsgudstjeneste og det er super hyggeligt. Hvis du vælger at synge til gudstjenester, forventes det at salmerne lige øves med Pernille efter vores alm. koraften, torsdagen umiddelbart før en gudstjenestesøndag. Som noget nyt vil vi registrere gudstjenestesangere så der vil være mulighed for at kombinere sang/betaling. Skriv jeg selv på skemaet, der er at finde i vores "rejsekuffert".
Hvis man er ny i koret, kan man komme og være med uden betaling - 3. gang man synger med, skal der tages stilling til om man vil være med eller ej. Registrering og betaling sker via styregruppen. Der vil være mulighed for at låne en sangmappe.
Det vil i år være sådan, at der er kontant betaling til styregruppens administrative (Kate og Katrine), som så vil bringe pengene videre til Pia Lunding (kordegn).
Karen har fået tildelt ad hoc opgaver i kirken og skal bla. oprette og vedligeholde korlånemapper - det er super dejligt at Karen gider dette arbejde.
Program for næste sæson Her følger programmet for vores kommende sæson:
|